BU BİR BAŞARI ÖYKÜSÜDÜR
Gölpazarı Dikenliboğaz´da eskiden "Rıfkı´nın Zeytinliği" olarak bilinen yeri devir alarak adını "Zeytinli Boğaz" olarak tescil ettiren Selçuk Şahin, başarılarını sürdürüyor.
Tarih: 4.5.2017 15:59:35/ 5426okunma / 0yorum

 


Bu bir başarı öyküsü Bilecik´in gurur markası ‘Zeytinliboğaz´

Kül suyundan sabun üretimine, kiraz sirkesinden ceviz sirkesine, bal sirkesinden kamber salçasına, ekolojik turizmden permakültür uygulamalarına, merada tavuk üretiminden aromatik bitki üreticiliğine, tıbbi aromatik yağ üreticiliğinden keçiciliğe, yerli tohumdan sebze üretimine geniş bir yelpazede faaliyet gösteren bir çiftliğin ürünlerinin markası Zeytinliboğaz.

/resimler/2017-5/4/1611340586609.jpg

Sahibi Selçuk Şahin, plaza çalışanı bir bankacı iken, ilaç sektörüne, oradan da ekolojik çiftçiliğe uzanan yolculuğunda çevresine değer katarak ilerlemeye devam ediyor.

Gölpazarı´na 13.km kala yol üzerinde bulunan Zeytinliboğaz Permakültür Çiftliği´nde yılın 12 ayı üretim devam ediyor. Tüm dünyadan gönüllüler ağırlayan çiftlikte Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği´nin yürütücülüğünü yaptığı TaTuTa (Tarım, Turizm, Takas) ağına dahil edilmesi ile yerli gönüllü ve konuklar da ağırlanmaya başlanmış.

/resimler/2017-5/4/1612151681245.jpg 

Önce köye dönüş öyküsünü dinleyelim. Neden geri döndünüz? Çiftçilikten, kırsaldan tüm gençler kaçıp kente yerleşirken neden siz böyle bir karar aldınız?

Benim aslında toprağım ile bağım hiç kopmamıştı. Şehirde yaşayıp, çalışsam da hafta sonları ve tatillerimi Gölpazarı´nda ailem ile beraber geçirmeye çalışırdım. Evlenip çocuk sahibi olduktan sonra çocuğum için gerekli temiz gıda ihtiyacımı kendim üreterek gidermeye karar verdim. Ailemin arazisinde üretimler yaptım. Ardından çiftliği 2008 yılında satın aldım. Bir süre işimden ayrılıp çiftlikte yaşasam da maddi baskı ve çocuğumun küçük olmasından dolayı çiftliğe bakıcı aile yerleştirip İstanbul´a geri dönüp bir müddet daha ilaç sektöründe çok uluslu bir firmada çalışmaya devam ettim. 3 yıl önce de tamamen işimden ayrılıp çiftlik ile ilgili hedeflerimi hayata geçirmeye başladım. 3 yıldır ailem ile birlikte çiftlikte çalışıp ürettiklerimi İstanbul´da satıyorum.

Sizin diğer üreticilerden farklı olarak sürekli kendinizi geliştirme çabanız var, bu sebeple farklı eğitimler aldınız. Birisi de permakültür eğitimi. Permakültür nedir?

Benim hocam aynı zamanda Türkiye Permakültür Enstitüsü Başkanı Mustafa Bakır´ın tanımıyla; Permakültür bir tasarım bilimidir, etik temelli bir tasarım bilimidir.

Permakültürde amaç bu dünya üzerindeki ikametimizi sürdürürken giriştiğimiz bütün faaliyetleri; başka bir deyişle barınmadan/ yerleşimden tarıma, akuakültürden (su ürünleri) hayvancılığa, ormancılıktan enerji üretimine, hukuksal yapılardan ekonomiye insan kültürünün tamamını, parçası olduğumuz ve bütün canlılarla birlikte türümüzün hayatta kalmasını sağlayan ve bizi besleyen doğaya, ihtiyaçlarımızı karşılarken zarar vermek yerine yarar sağlamak üzere kurgulamak, tasarlamaktır.

 /resimler/2017-5/4/1613207932510.jpg

Tasarım, hangi ölçekte ve koşullarda olursa olsun bir ögeler/bileşenler kompozisyonu ya da kurgusu yapma işidir. Permakültürde, kaçınılmaz olarak parçası olduğumuz doğadan öğrendiğimiz üzere ögelerin/bileşenlerin kendilerinden ziyade aralarındaki besleyici ilişkiler örgüsüne odaklanırız. Tasarım dediğimizde anladığımız ve yaptığımız, tüm yönleriyle kültürü bir “üretken ilişkiler ağı” olarak örmektir. Bunu yaygın olarak başardığımız gün insanın varlığı ve faaliyeti, her durumda ve yerde ancak bollukla sonuçlanır.

Çiftliğimizde yeni tasarımlar ile birçok bilgiyi kullanmaya başladık. Lavabo ve tuvalet suyumuzu ayrıştırıp gri ve siyah su sistemleri kuruyoruz. Daha az su kullanımı için kuru tuvaletler yapıyoruz. Gıda ormanları dediğimiz meyve bahçelerinin tasarımı, toprağın iyileştirilmesi için kompost yapımları, enerjinin doğru kullanılması gibi daha birçok alanda dönüşmeye devam ediyoruz.

 /resimler/2017-5/4/1614190277398.jpg

Ürün çeşitleriniz içinde pek çok farklı ürün var. Sirkeler, soslar, konserveler, sabunlar, yağlar.. Nasıl bu kadar çeşit ürün çıkarabiliyorsunuz? Mesela Kiraz sirkesi.. Nasıl geliştiriyorsunuz bu ürünleri?

Aslında yeni ürün geliştirmekten ziyade mevcut ürünlerimizden katma değer yaratmak amacıyla yaptığımız çalışmalardan çıkan neticeler yeni ürünler oldular. Kirazlarımızı yağmur çatlatmış ve pazar değerini yok etmişti. Uzun yıllardır kimyasalsız üretim yapıyorum. Çatlak kirazları sirke için işleme aldık. Uzun süren bir fermentasyon sürecinden sonra başarılı sonuçlar elde ettik. Çok lezzetli keskin aromalı sirkeler elde ettik. Bu esnada tanıştığımız kişiler, yazıştığımız hocalar oldu. Epeyce kaynak ve araştırma okudum. Gerekli tüm bilgileri toparlamaya çalıştık. Ardından kuşburnu, alıç, elma, armut, ceviz sirkeleri geldi. Elimizde şu anda çilek, kızılcık, elma sirkeleri var. Çiftliğimizi ziyaret edenlere ve İstanbul´daki çevremize ürün gönderiyoruz.

 /resimler/2017-5/4/1614523246838.jpg

Sabun konusu ise ana iştigal alanımızın zeytincilik olmasından dolayı ilgimizi çekiyordu. İznik´li bir aile dostumuzdan sabun yapımını öğrendim. Geliştirerek kül suyundan ve değişik bitki özlerinden sabun yapmaya kadar işi çeşitlendirdim. Yeni yaptırdığımız sabun mühüründe Kayı logosu var. Bilecik Belediye Başkanımız Sayın Selim Yağcı ile Ticaret Odamızdaki bir turizm çalıştayında biraraya gelme şansımız olmuştu. Sorulan bir soru üzerine patenti Bilecik Belediye´sinde olan Kayı logosunu Bilecik´imizi temsil edecek ürünlerde kullanılmasını destekleyeceklerini belirtmişlerdi. Yeni sabunlarımız kuruyorlar. Onlarda Bilecik ve Kayı logolu mühürler kullanacağız. İlimizin tanıtımına katkı vermiş olacağız.

 /resimler/2017-5/4/1615293091236.jpg

Konu Turizme gelmişken, siz Dünya ekolojik çiftlik ağı WWOF´in Türkiye´de Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği´nin yürüttüğü Ekolojik Çiftlik ağının TATUTA projesinin üyesisiniz. Bu konudan bahseder misiniz?

TATUTA projesi yaklaşık bir yıldır görüştüğümüz bir proje idi. Uzun süreçlerden sonra Mart ayında gerçekleşti. TATUTA üzerinden konuk ve gönüllü talepleri almaya başladık. Tarım Turizm ve takası birleştiren bu proje ile çevremizi de iyi yönde etkileyeceğimizi düşünüyorum. Bu yaz şartlar el verdikçe konuk ve gönüllü ağırlayacağız.

 /resimler/2017-5/4/1616067156912.jpg

Sizin birde yabancılar için gönüllülük sisteminiz var. 30´a yakın gönüllüyü farklı ülkelerden gençleri çiftliğinizdeki üretimlere dahil ettiniz. Neden gönüllü oluyorlar bu gençler size? Sizin beklentileriniz nedir bu sistemden?

Yabancı dilimi geliştirmek için fazla vaktim olmuyordu. Niyetim yaptığım işlerden de geri kalmadan, hatta işlerimi de kolaylaştırarak farklı kültürleri tanımak ve yabancı dil pratiği yapmaktı. Bu sebeple gönüllülük ağları üzerinde oluşturduğum çiftlik hesabı ile çiftlikte yaptığımız işleri İngilizce yazmaya başladım. İlgisini çekenler bana geri yazdılar. Takvim ve şartları uyanlar da çiftlikte yürütülen işlere dahil olmaya başladılar. Kaldıkları süre boyunca gençler kültürümüzü yakından tanıdıkları gibi bizler de onların kültürünü tanımaya başladık. Zaman içerisinde biraz daha teknik özellikleri olanlar bizi seçmeye başladılar. Bu güne kadar gelenler arasında ekonomistler, bankacılar, öğretmenler, okyanus biyoloğu, ekolojik tarım öğrencileri, marangozlar, çiftlik sahipleri, sanatçılar, müzisyenler, tasarımcılar gibi farklı eğitimleri almış geçler vardı. Annem babam ilerleyen yaşlarına rağmen dertlerini anlayacak ve anlatacak kadar İngilizceye aşina oldular. İlçemin insanları ile gelen gençlerin temas kurmasını, kaynaşmasını teşvik edecek işler de yapmaya çalışıyorum. İlçe pazarında insanımızla, esnafımızla, köylümüzle bu gençlerin fotoğraflarını ve videolarını çekip zaman zaman sosyal medyada paylaşıyorum. Toprağımızdan uzaklaşan bir gençlik var. Belki toprakla uğraşmak popüler hale gelirse algıları değişebilir ve üretime katılabilirler.

 /resimler/2017-5/4/1616524967829.jpg

Bilecik Ticaret Odası´nda katıldığınız Turizm Çalıştayı´nda kapatılan ve kullanılmayan mermer ocaklarının turizme ve tekrar doğaya kazandırılması ile ilgili kabul gören bir öneriniz olmuş. Bu konudan bahseder misiniz?

Mermer ve taş ocaklarının rehabilitasyonu Çalıştayı´nda 2013 yılında Isparta´da alınan kararlardan bir tanesinde ‘Yeniden doğaya kazandırılması veya bütüncül olarak onarımı mümkün olmayan bu tür özel alanlara farklı alan kullanım tipleri (turizm, rekreasyon, sulak alan, yenilenebilir enerji üretimi vb.) geliştirilmelidir. Orman rejimi içerisinde faaliyetini tamamlayan mermer ocaklarının sadece ekolojik onarım değil aynı zamanda orman ekosistemi ile uyumlu olabilecek farklı mekânsal kullanım tiplerini de mevzuatta yer alacak şekilde öngörülmelidir.´ denmektedir. Permakültür ile kapatılmış mermer ve taş ocaklarının hızlıca ekosisteme geri kazandırılması ve ek faaliyetlerle turizm olanaklarının yaratılması mümkün olabilir. Bu konuda Türkiye Permakültür Enstitüsü´nden de gerekli destek sözlerini aldım. İlimize farklı turizm alanlarının kazandırılması mümkün olabilir. Su hasadı yapılıp, toprak yaratılan permakültür uygulamalarının, bu dönüşüm içinde ilimize turizm katkısı olabilir.

2014´de kendi markanız Zeytinliboğaz´ı tescil ettirdiniz. Amacınız neydi?

Yaşadığımız çağda çok hızlı bir değişim ve gelişim var. Değişmeyen şeyler markalar. Ürünlerine güven duyduğumuz markaları tercih ederiz. Bu güvenden dolayı da o markalara aidiyet hissetmeye başlarız .Zeytinliboğaz da ekolojik ürünlerden üretimler yapılır. Doğru ürünler üretiriz. Çevremizde de bu üretimlerin yapılmasını teşvik ederiz. İlerleyen zaman ne getirir bilinmez ancak hedefimiz çevresine faydalı, toprağına saygılı üretimler gerçekleştirmeye devam etmektir.”

Zeytinliboğaz´ın sahibi Selçuk Şahin, 1977 Gölpazarı doğumlu.1994´de Bilecik EML Elektrik bölümünden mezun oldu.1997´de Dumlupınar Üniversitesi Gölpazarı MYO Bilgisayarlı Muhasebe ve 2002 yılında Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi Pazarlama Bölümü´nden mezun oldu. Halen Anadolu Üniversitesi Tarım Bölümü son sınıf öğrencisi.1997 -2000 yıllarında Toprakbank, 2000-2002 yıllarında Akbank, 2004-2008 yıllarında AstraZeneca İlaç 2009-2014 yılları arasında Abbott İlaç´da görev yaptı. 2015 yılında Permakültür Tasarım Sertifikası eğitimini ve 2016 yılında Bütüncül Yönetim eğitimlerini tamamladı. Permakültür ve hayvancılık konularında danışmanlıklar vermekte.

 
Kaynak: Yarın11

Anahtar Kelimeler: BAŞARI ÖYKÜSÜDÜR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
GÖLPAZARI OVASINDAKİ ÖLÜM VİRAJINDA YİNE KAZA
GÖLPAZARI OVASINDAKİ ÖLÜM VİRAJINDA YİNE KAZA
Gölpazarı Ovasında Gölpazarı-Yenipazar yolunu tarla sahibinin rüşvet vererek düz yola S biçiminde yapılan virajın sıkıntısını yıllardır o yolu kullananlar çekiyor.
SELİM YOLUNDA TRAFİK KAZASI
SELİM YOLUNDA TRAFİK KAZASI
Yenipazar-Selim Köyü yolunda yaralanmalı trafik kazası.
ELEKTRİK HATLARI TEHLİKE SAÇIYOR
ELEKTRİK HATLARI TEHLİKE SAÇIYOR
Yumaklı Köyünde her yıl olduğu gibi bu yıl da elektrik hatlarından anız yangını çıktı.
40 YIL SONRA İLK KEZ BULUŞTULAR
40 YIL SONRA İLK KEZ BULUŞTULAR
Bilecik Yetiştirme Yurdu´nda büyüyenler 40 yıl sonra bir araya geldi.
COŞKUN HOCA GELEMİYOR
COŞKUN HOCA GELEMİYOR
40 Yıllık hasretin giderilmesi ertelendi; Coşkun Hoca gelemiyor.
 110 YAŞINDA YENİ DİŞ ÇIKARDI
110 YAŞINDA YENİ DİŞ ÇIKARDI
Yenipazar´a bağlı Kükürt Köyü nüfusuna kayıtlı Emine Uyar, 110 yaşına girince yeni diş çıkardı.
BİLECİKLİLERİN BULUŞMA TARİHİ BELLİ OLDU
BİLECİKLİLERİN BULUŞMA TARİHİ BELLİ OLDU
31.Osman Gazi´yi Anma Şenlikleri bu yıl 7 Temmuz Pazar günü.
BELEDİYE ATIK LASTİKLERİ TOPLAYIP ÇİÇEK SAKSISINA DÖNÜŞTÜRDÜ
BELEDİYE ATIK LASTİKLERİ TOPLAYIP ÇİÇEK SAKSISINA DÖNÜŞTÜRDÜ
Yenipazar Belediyesi, Yenipazar´ı güzelleştirmek adına bir ilke daha imza atıp atık araç lastiklerinden güzellikler yarattı.
MICIRA KAPTIRAN YANIYOR
MICIRA KAPTIRAN YANIYOR
Sürüm Deresi yolunda aracını mıcıra kaptırıp köprünün altına takla attı, kazada 2 yaralı var.
MESİRE YERLERİNDEKİ ÇÖP KUTULARI KURŞUNLANIYOR
MESİRE YERLERİNDEKİ ÇÖP KUTULARI KURŞUNLANIYOR
Mesire yerlerindeki çöp kutuları acımasızca hedef tahtası yapılıyor.
ÇEVRE TEMİZLİĞİ İÇİN SEFERBER OLDULAR
ÇEVRE TEMİZLİĞİ İÇİN SEFERBER OLDULAR
Çevre temizliğinin önemini vurgulamak ve çevreyi temiz tutma alışkanlığını sağlamak için 75. Yıl Cumhuriyet İlk Okulu öğrencileri Yenipazar Göleti´nde çevre temizliği yaptı.
YENİPAZAR´DA SU MUSLUKTAN İÇİLİR.
YENİPAZAR´DA SU MUSLUKTAN İÇİLİR.
Yenipazar Belediyesi´nin yaptığı çalışmalar neticesinde hayat kaynağı olan su artık musluktan içiliyor.
YENİ MAHALLE MUHTARLIĞINI ERSİN VAROLU KAZANDI
YENİ MAHALLE MUHTARLIĞINI ERSİN VAROLU KAZANDI
Yenipazar´ın en kalabalık mahallesinde seçim sonuçları da çok geç açıklanıyor.
ÇÖTE MUHTARI MEHMET KAMACI YENİDEN KAZANDI
ÇÖTE MUHTARI MEHMET KAMACI YENİDEN KAZANDI
Çöte Mahallesi Muhtarlığını yeniden Mehmet Kamacı bir kez daha kazandı.
KADIN MUHTAR ATİYE GÜNEŞ YENİDEN KAZANDI
KADIN MUHTAR ATİYE GÜNEŞ YENİDEN KAZANDI
Önceki seçimde ilk kez kadın muhtar seçilen Atiye Güneş yeniden kazandı.
ZAFER MAHALLESİ MUHTARI OSMAN YILDIRIM OLDU
ZAFER MAHALLESİ MUHTARI OSMAN YILDIRIM OLDU
Zafer Mahallesi Muhtarlığı´nı Osman Yıldırım kazandı.
ALİ ÜNSAL 31 YIL SONRA MEMURİYETE VEDA ETTİ
ALİ ÜNSAL 31 YIL SONRA MEMURİYETE VEDA ETTİ
Kaymakamlıkta görev yapan Ali Ünsal, memuriyetinin 31´inci yılında emekliliğe karar verdi.
AŞAĞIÇAYLI KÖYÜ´NÜN ÖRNEK İNSANLARI
AŞAĞIÇAYLI KÖYÜ´NÜN ÖRNEK İNSANLARI
Yenipazar´ın Aşağıçaylı Köylüleri örnek bir davranış sergileyip torunlarına yaşayan bir köy bırakmak için bir araya geldiler.
VATAN´I VATAN BEKLEMEYE YOLLADIK
VATAN´I VATAN BEKLEMEYE YOLLADIK
Kahveci Hüseyin Seyhan´ın oğlu Vatan Seyhan´ı dualarla askere uğurlandı
KIRKA YOLUNUN ESKİ YOLCULARI İLE YENİ YOLCULARI BULUŞTU
KIRKA YOLUNUN ESKİ YOLCULARI İLE YENİ YOLCULARI BULUŞTU
Bilecik Valiliği Ekoturizm projesi kapsamında yapılan çalışmalar sonucunda ortaya çıkan kırka yolu belgesel film oldu.
2019 YILI DÜĞÜN TARİHLERİ BELLİ OLMAYA BAŞLADI
2019 YILI DÜĞÜN TARİHLERİ BELLİ OLMAYA BAŞLADI
2019 Yılında yapılacak düğünler gazetemizde yayınlanmaya başladı.
DOLAR
5.6889
EURO
6.2847
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bilecik için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:28 08:13 13:12 15:35 17:53 19:25
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
"Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla ışığından birşey kaybetmez."

FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ