OSMAN VAROLU`NDAN MECLİSE ÖNERGE
Yenipazar İl Genel Meclisi Üyesi Osman Varolu arazi yollarını greyderlerin açması sonucu köylerimizden mazot parası alınmaması için meclise önerge verdi.
Tarih: 4.7.2014 00:14:19/ 4813okunma / 0yorum

İl Genel Meclisi Temmuz ayı görüşmeleri 01 Temmuz 2014 Salı günü İl Genel Meclisi Başkan Vekili Nizamettin Çam başkanlığında başladı.

Birinci birleşimde iki gündem maddesi görüşüldü. İl Özel İdaresi İl Genel Meclisi toplantı salonunda gerçekleştirilen birleşimin birinci gündem maddesi "5302 sayılı İl Özel İdaresi kanununun 10. maddesinin (A) fıkrası uyarınca söz konusu 2015 yılı yatırım programının görüşülmesi" oldu. 

Gündemin 2. maddesinde "Çerkeşli sulama göleti sulama kanalları ve isale hatlarının Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü`ne devrinin yapılmasının uygunluğu ile uygun görülmesi halinde tapu devir ve protokollerinin yapılabilmesi için idaremize yetki verilmesi talebinin görüşülmesi" talebi vardı. 

İl Genel Meclisi Temmuz ayı ikinci birleşimi 02 Temmuz 2014 Çarşamba günü İl Genel Meclisi Başkanı Serkan Yıldırım başkanlığında başladı.

Yenipazar Harmankaya Kanyonuna 100.000.00 TL ödenek

Temmuz ayının ikinci birleşiminde de 2 gündem maddesi görüşüldü. Ancak Yenipazar İl Genel Meclisi Üyesi Osman Varolu’nun verdiği önerge ortamın bir anda gerilmesine neden oldu. Gündemin ilk maddesi 100.000.00 TL ödeneğin Çevre Koruma Kontrol Müdürlüğü bütçesinin 44.11.01.03.0005.4.0.03.0010806.05 “Harmankaya Kanyonu” tertibine aktarması talebi hakkında komisyondan gelen raporun görüşülmesi” oldu. Oylanan rapor oy birliğiyle kabul edildi.

“Özel İdare 5.000.000.00 TL Borçlanacak”

Günün ve gündemin son maddesinde “Asfalt bitüm tankları, makine tamir atölyeleri, malzeme stok ambarları ve iş makineleri parkı yapım işi projesi”nin ilimiz merkez ilçe Gülümbe Köyü sınırları dahilinde mülkiyeti idaremize ait olan taşınmazlar üzerinde uygulanmasının ve 5.000.000.00 TL ödeneğin temin edilmesine yönelik konuları görüşülmesi” vardı. İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Halis Nalbant konuyla ilgili Meclis Üyelerine bilgi verdi. Bu gündem maddesi oylanarak oy birliğiyle kabul edildi.

Osman Varolu: “Köylülerimizden alınan mazot ücretlerinin bu yıla mahsus idaremiz tarafından karşılanmasını arz ederim”

MHP Yenipazar İl Genel Meclisi Üyesi Osman Varolu’nun verdiği yazılı önergede; “Bu yıl çiftçilerimizin yaşadığı afetlerden dolayı arazi yollarının greyderlerin yolları açmasından dolayı köylülerimizden alınan mazot ücretlerinin bu yıla mahsus idaremiz tarafından karşılanmasını arz ederim” şeklindeki önerisi üzerine söz alan CHP Gölpazarı İl Genel Meclisi Üyesi Turgay Yılmaz, “Bu konuşulan konular tabi afet demeyelim artık buna. Doğal bir yağmur sezonu uzun sürdü, 15-20 gün bu süre içerisinde çok köylerimizin yolları bozuldu. Gölpazarı’nın bir Çaltı gibi gelir kaynağı olmayan çok köyleri var, bütçeleri olmayan köyleri var.  Bunlara geçen de greyderlerle yol düzenlemeleri için gidilmiş, 250 liradan 400 lira şoförler için ücret istenmiş. Dolayısıyla 1000-1500 lira gibi mazot giderleri köylerin hesaplarında gözüküyor. Bunlar baya bir sıkıntı, geçen de telefonda etmiştik. Susuz köyünün yol güzergahında arazi yolu tamamen köyün çalışıldığı yerde sel dere şeklinde yolu oymuş. Orada normal bir aracın geçemeyeceği kadar oyuk oymuş.

Yılmaz: “Bütçesi olmayan köylere özel idare destek versin diyorum”

Bu dönem Osman beyin dediği gibi belirli kıtsa olan bütçesi olmayan köylere özel idare destek versin diyorum ben” dedi.  Bunun üzerine söz alan Ak Parti İl Genel Meclisi Üyesi ve grup sözcüsü Hasan Hüseyin Çelik, “Yöntem olarak, meclisin çalışma şekli olarak açıklıyorum. Yalnız bu konunun bir dönem önce, bir ay önce komisyona görev verilmiş ve komisyonun raporunda bununla ilgili madde var. Yani bu şu anlama geliyor.

Çelik: “Bu teklifin gündeme alınmamasını teklif ediyorum”

Bu komisyon raporu okunurken bu konuları hazırlıklı olarak enine, boyuna tartışabileceğiz. Şu anda böyle bir teklife ve görüşmelere gerek yok ve konunun içeriğiyle ilgili daha gündem maddesi alınıp alınmayacağı belli olmadan bu konuşmalar bence biraz daha erken gibi geliyor bana. Biraz daha bilgi toplayalım ve rapor geldiği zaman nasıl olsa konuşulacak. Bütün siyasi partiden de arkadaşlarımız var. Arkadaşlarımızın kendi tespitleriyle birlikte uygun şekilde değerlendiririz. Bu teklifin gündeme alınmamasını teklif ediyorum” dedi. Çelik’ten sonra konuşan  Osman Varolu: “Şöyle bir durum var. Yol Şube Müdürlüğü bu söylentileri duymuş.

Varolu: “Bunun önüne geçilsin, bu karara bağlansın, alınsın yada alınmasın”

Biz mazot parası vermeyiz, çünkü böyle bir karar var diye. Onun için ben acele ediyorum. Bunun önüne geçilsin, bu karara bağlansın, alınsın yada alınmasın. Yol Şube Müdürlüğü de sıkıntıdan kurtulsun diye ben önerge verdim” diye konuştu.  

Önerge tam oylanmak üzereyken söz isteyen MHP Bozüyük İl Genel Meclis Üyesi ve grup sözcüsü Zeki Uyanık’ın “Osman arkadaşımız muhtarlardan bir hak talebi yazılı olarak dilekçesini vermiş ama diğer komisyon raporunda belli olmadığından dolayı kendisi bilgilenememiş. Bizim burada yapmamız gereken bana göre arkadaşımızın yazılı önergesini gündeme alıp almayacağımızı oylayalım. Gündeme aldığımız takdirde yarınki komisyon raporu arkadaşımız takdir ederse zaten önergesi kendiliğinden düşer. Halis beyin de söylediği gibi daha önceki meclis çalışmalarında belli bir kuralımız vardı zaten.

Uyanık: “Osman bey afet durumlarında bu seneye mahsus olarak mazot parası almayalım diyor”

Bazı mazot harcamalarının veya aşırı yüklenmelerin önüne geçmek için böyle bir karar almıştık. Bu kararımızın arkasında Osman bey de var, bu dönem yine var. Ama Osman beyin orada yazılı önergesine vermiş olduğu afet durumlarında bu seneye mahsus olarak mazot parası almayalım diyor. Arkadaşımız kendisi de komisyonda. O zaman vermiş olduğu yazılı önerge zaten yarın geri çekilir ama bugünkü gündem dahilinde önergemizi alalım komisyon raporu onu ikna ettiği takdirde vermiş olduğu yazılı önerge kendiliğinden de düşmüş olur diye düşünüyorum” sözlerinin ardından Meclis Başkanı Serkan Yıldırım önergeyi oylamaya sundu ve adı geçen yazılı önerge oy çokluğuyla kabul edilerek Temmuz ayı birleşimlerinde görüşülmesine karar verildi.

Değişim Gazetesi
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
YENİPAZAR´DA TDİOSB HEYACANI
YENİPAZAR´DA TDİOSB HEYACANI
Yenipazar Ziraat Odası Başkanı Ali Ünal,Yenipazar´da TDİOSB kurulma heyecanı yaşandığını belirtti.
MUŞMULANIN EN KALİTESİNİ YETİŞTİRİYOR
MUŞMULANIN EN KALİTESİNİ YETİŞTİRİYOR
Yenipazar´ın Doğubelenören Köyü´nde muşmulanın en kalitelisini Yakışıklı Ailesi´nden Osman Özmen yetiştiriyor.
ÜÇÜ BİYERDE CEVİZ ÜRETİYOR
ÜÇÜ BİYERDE CEVİZ ÜRETİYOR
Yenipazar´a bağlı Doğubelenören Köyü´nde yerli ırk Bilecik Cevizi yetiştiren Osman Özmen, bir salkımda üç ceviz alıyor.
YENİPAZAR HAYVANCILIK O.S.B.KURULUYOR
YENİPAZAR HAYVANCILIK O.S.B.KURULUYOR
Yenipazar Hayvancılık Organize Sanayi Bölgesi kurulması için ilk adımlar atıldı.
CEVİZLERİN OTLARI TEMİZLENİYOR.
CEVİZLERİN OTLARI TEMİZLENİYOR.
Bilindiği gibi Yenipazar dağlarına gelir getirici türde badem ve ceviz fidanları dikilmişti. Şimdi ise bu fidanların otları temizleniyor.
DOĞUBELENÖREN´DE DALLARI BASTI ERİK
DOĞUBELENÖREN´DE DALLARI BASTI ERİK
Yenipazar´a bağlı Doğubelenören´de can erikleri dalları kıracak kadar verimli.
ÇALIŞKAN KÜKÜRT GENÇLERİ
ÇALIŞKAN KÜKÜRT GENÇLERİ
Kükürtlü gençler bir araya gelerek köylerini kalkındırmak için sosyal medyada köy ürünlerini satışa çıkardılar.
YENİPAZAR´A YENİ İŞLETME
YENİPAZAR´A YENİ İŞLETME
Yenipazar´a yeni bir işletme daha kuruldu.
YENİPAZAR´A YENİ KASAP
YENİPAZAR´A YENİ KASAP
Yenipazar´ın öncelikli ihtiyacını Emrah Çelik, kasap dükkanı açarak giderdi.
KREDİ KARTI İLE İNTERNETTEN ALIŞVERİŞ YAPANLAR DİKKAT!
KREDİ KARTI İLE İNTERNETTEN ALIŞVERİŞ YAPANLAR DİKKAT!
Kredi kartı ile online alışverişte yeni bir dönem başlıyor. Buna göre 17 Ağustos´tan sonra online alışveriş için müşteri onayı şart olacak. Bu tarihten sonra kredi kartları artık online alışverişe kapalı olarak tüketiciye verilecek.
BÖYLE GİDERSE KÖYLERDE YAŞAYAN KALMAYACAK
BÖYLE GİDERSE KÖYLERDE YAŞAYAN KALMAYACAK
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar´ın kırsal nüfus ve kalkınmayla ilgili yaptığı açıklama: "Böyle giderse kırsalda nüfus kalmayacak" dedi.
BELEDİYE EKTİĞİNİ BİÇİYOR
BELEDİYE EKTİĞİNİ BİÇİYOR
Yenipazar Belediyesi zamanın ektiği 77 dönümlük buğday tarlasının hasadını kaldırıyor.
ÇALTI DOMATESİ GERİ GELDİ
ÇALTI DOMATESİ GERİ GELDİ
İsrail domateslerinin pabucu dama atıldı. Yerli tohum olarak fide elde edilip Yiğit F1 markasıyla piyasaya sürüldü.
TÜZÜN´DEN YENİPAZAR´A YULAF MÜJDESİ
TÜZÜN´DEN YENİPAZAR´A YULAF MÜJDESİ
CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, Bilecik´e kanola, Yenipazar´a yulaf desteği kapsamına aldırdı.
OTO YIKAMACI AÇILDI
OTO YIKAMACI AÇILDI
Yenipazar´ın ihtiyacı olan oto yıkama işyeri hizmete başladı.
GÖLPAZARLI ÜRETİCİ DÜNYAYA SESİNİ DUYURACAK
GÖLPAZARLI ÜRETİCİ DÜNYAYA SESİNİ DUYURACAK
Selçuk Şahin 1.5 yıldır çiftliğinde farklı üretimler yapıyor.
"ÇİFTÇİLERİMİZİN HAKLARINI SAVUNMALARINI İSTİYORUM"
"ÇİFTÇİLERİMİZİN HAKLARINI SAVUNMALARINI İSTİYORUM"
Varolu: "Bilecikli çiftçilerimizin haklarını savunmalarını istiyorum" dedi.
BELKESE KÖYÜ´NE HAVAİ FİŞEK FABRİKASI YAPILACAK
BELKESE KÖYÜ´NE HAVAİ FİŞEK FABRİKASI YAPILACAK
Belkese Köyü´ne havai fişek fabrikası yapılması için ilk imzalar atıldı.
HAL BİNASI İÇİN ÖDENEK İSTEDİLER
HAL BİNASI İÇİN ÖDENEK İSTEDİLER
Yenipazar İl Genel Meclis Üyeleri Ak Partili Necati Keser ve MHP´li Osman Varolu Yenipazar´a yapılan hal binalarıyla ilgili açıklamalarda bulundular.
YENİPAZAR´IN SÜTÜ DEĞER KAZANACAK
YENİPAZAR´IN SÜTÜ DEĞER KAZANACAK
Yenipazar´da üretilen çiğ süt kalitesinin arttırılması için soğuk süt zincirinin oluşturulması´ projesinin tanıtımı yapıldı.
BİLECİK´İN GELECEĞİ BU BÖLGEDE
BİLECİK´İN GELECEĞİ BU BÖLGEDE
Bilecik´in, bölgenin hatta Türkiye´nin en önemli tarım merkezlerinden olan Orta Sakarya Vadisi, gelecekte paha biçilmez bölgelerden birisi olacak.
DOLAR
5.3710
EURO
6.0755
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bilecik için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:28 08:13 13:12 15:35 17:53 19:25
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Güleryüzlü olmayan bir kişi, dükkan açmamalıdır.

Konfüçyus
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ