TÜM TÜRKİYE´NİN KONUŞTUĞU AİLENİN ANNESİ YENİPAZARLI
Etiopyalı bir çocuğa koruyucu aile olan Bilgili ailesinin annesi Yenipazarlı Hamide Bilgili.
Tarih: 2.6.2017 10:28:48/ 9773okunma / 0yorum

/resimler/2017-6/2/1051326344677.jpg

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu´na benzerliğiyle tanınan Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof.Dr. Ahmet Bilgili ve eşi Hamide Bilgili,  yedi ay önce, ailesi tarafından terk edilen üç yaşındaki Adem´i koruması altına aldı. 

Adem, 21 Haziran 2014´te İstanbul´da bir devlet hastanesinde doğdu. Onunla ilgili tek bilinen Etiyopya asıllı olduğuydu. Ailesinin ortadan kaybolması üzerine bir ay sonra mahkeme tarafından Aile Bakanlığı´nın korumasına alınması için karar çıkarıldı. Kararı veren hâkim çocuğa ‘Adem Bilgili´ adını koydu.


Adem, iki yıl sonra ‘Gönüllüler Platformu´na ait Çocuk Evi´ne geldi. En fazla beş kişinin kaldığı bu evlerde her çocuk bir gönüllü tarafından iki haftada bir alınıp eve götürülüyordu. Fakat hem yaşının diğer çocuklardan küçük olması hem de farklı ten rengi sebebiyle Adem, gönüllü aile bulamıyor, yuvada kalıyordu...

Yurdun yöneticisi bu durum üzerine Gönüllüler Platformu´nun Yönetim Kurulu üyesi Hamide Bilgili´nin kapısını çaldı ve Adem için gönüllü aile olmasını rica etti. Hamide Bilgili, haftada iki defa Adem´i eve getirip vakit geçirmeye başladı. Birkaç ayın sonunda yurt yöneticisi ağzındaki baklayı çıkardı: “Küçük kızın da üniversiteye girdi. Sen artık çocuklarını büyüttün. Adem´i alsan olmaz mı?”

Adem, Bilgili Ailesi´ne ilk katıldığında çok az konuşuyormuş. Şimdiyse şarkılar bile söylüyor. En sevdiği şarkı Barış Manço´nun ‘Ayı´ adlı parçası. Beraber parka yürürken mahalle bakkalına “Hayırlı işler” demeyi ihmal etmiyor. Bu arada Adem televizyonda CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu´nu gördüğünde “Bak, baba çıktı!” diye sesleniyormuş...

/resimler/2017-6/2/1052336194258.jpg

Meraklı iki göz

Hamide Bilgili, bu soru karşısında birkaç uykusuz gece geçirdiğini anlatıyor: “Artık çocuklar büyümüş, torun sevecek yaşa gelmiştik. Kızımız Zeynep 18, oğlumuz Yunus Emre 28 yaşındaydı. Kendi hayatlarımızla ilgileniyorduk ama böyle bir şeye nasıl ‘hayır´ denir ki? Çocuklarıma sordum. Kızım ‘Zaten daha önceden almalıydık!´ dedi. Oğlum, 50´li yaşlar temposundan 30´a düşeceğimizi söyleyerek zorlanacağımdan endişelendi.”

Hamide ve Ahmet Bilgili çifti bir akşam otomobillerine binerek, Adem´i üçüncü çocukları olarak eve getirdi...

/resimler/2017-6/2/1053202284295.jpg

Ahmet Bilgili, tatlı bir alışma süreci yaşadıklarını söylüyor: “Gece önce bir minderin üzerinde uyuttuk. Sonra kendi aramıza aldık. Bizim de meraklı iki ufak göze ve siyah tene alıştığımız tatlı bir süreç oldu. Koruyucu aile olunca çocuk 18 yaşına gelene kadar bakmakla mükellefsiniz. Bir insan yetiştiriyorsunuz. Belki kendi çocuğunuzdan bile daha fazla özen göstermeniz gerekiyor çünkü o size Allah´ın bir emaneti.”

Adem, yeni ailesine kavuşurken ortaya ilginç tesadüfler de çıkmış... Ahmet Bilgili anlatıyor: “İlk gece evrakı karıştırırken şaşkınlık içinde gördük ki çocuğun soyadı Bilgili! Adem´e koruma kararı çıkaran hâkim soyadını ‘Bilgili´ koymuş. Demek ki bu çocuğun kaderi bizde dedik.”

Emmioğlu oldu

Bilgili oğluna sarılırken, “Adem çok sempatik ve kendini sevdiriyor. Adana´daki ailemizi topladık. Torunlara ‘Artık sizin 20. kuzeniniz. Rengi farklı olabilir ama dinimizde renk farklılığı zenginliktir´ dedim. Kimse sorgulamadı. Hemen ‘Emmioğlu´ diyerek kabullendiler” diyor.

Adem´in tek sıkıntısı aşırı ilgi. Siyah birey olarak muhtemelen bu ilgi hayatı boyunca devam edecek... Anne Hamide Bilgili, oğullarını buna hazırladıklarını anlatıyor: “Kendine güvenli birey olarak yetiştireceğiz. Şimdiden başladık; saçları herkesinkinden güzel. Gözleri herkesinkinden güzel... Farklılığın güzellik olduğunu anlatmaya çalışıyoruz.”

/resimler/2017-6/2/1054016191353.jpg


Herkese tavsiye ediyoruz

Peki koruyucu ailelik çiftin hayatını nasıl değiştirdi? Ahmet Bilgili cevap veriyor: “Evdeki çalışmalarım yarıya indi çünkü oğlan sürekli oyun istiyor! Herkese tavsiye ediyoruz. Ama acı tatlı uzun sürece hazırlıklı olmalılar.”

Eşi Hamide Bilgili de anne olmanın emek olduğunu yeniden hatırladığını söylüyor: “Çocuk bize güzellik getirdi. Size can yoldaşı oluyor, renk katıyor. Yalnızca hamileliği yaşamıyorsunuz.”

Türkiye´de şu an 4218 aile yanında 5194 çocuk koruma altında. Bu rakamın, koruma kararı bulunan tüm çocuklar içindeki oranı yalnızca yüzde 27.

Kimliği çıkamıyor

Türkiye´de Adem´in durumunda bulunan yabancı uyruklu 35 çocuk var. Devletin koruması altındalar fakat vatandaş olmadıklarından nüfus cüzdanları yok. Adem´in de halen kimliği bulunmuyor. Ahmet Bilgili, “Etiyopya´dan gelme değil. Burada doğmuş. Yasal eksikliklerin tamamlanması gerekiyor” diyor.

/resimler/2017-6/2/1055324318168.jpg

(Kaynak: Hürriyet)

/resimler/2017-6/2/1054464785986.jpg

Editörün Notu: Hamide Nadir Bilgili, Yenipazar´ın ilk minibüsçülerinden, Belkeseli Cambaz İbrahim´in kızı Zeynep ile evli olan "Angaralı Yunus" Nadir´in 3 kızlarından en büyüğü Hamide´dir. Hamide, İlkokulu Yenipazar´da bitirdikten sonra Ortaokulu Gölpazarı´nda, Liseyi Ankara Kız Lisesi´nde okudu. Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Mezunu olan Hamide Nadir Bilgili halen özel bir vakıfta yöneticilik yapmaktadır. Yardımseverliği ile bilinen Hamide Nadir Bilgili Gönüllü esasına göre faaliyet gösteren derneklerde de aktif görev almaktadır. Ahmet ve Hamide Bilgili çiftini Yenipazar´ın Sesi Gazetesi olarak bizler de kutluyor, bir Yenipazarlı olarak gurur duyuyoruz.   
Video Tarihi: 2.6.2017 10:28:48
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
2019 YILI DÜĞÜN TARİHLERİ BELLİ OLMAYA BAŞLADI
2019 YILI DÜĞÜN TARİHLERİ BELLİ OLMAYA BAŞLADI
2019 Yılında yapılacak düğünler gazetemizde yayınlanmaya başladı.
KAZIM YILMAZ´IN BAHÇESİNDEN
KAZIM YILMAZ´IN BAHÇESİNDEN
Kazım Yılmaz, içimizden, bizden biri. Pelçikli. Başarı merdivenlerini tırmanmaya devam ediyor.
BUNU YAPAN İNSAN OLAMAZ!
BUNU YAPAN İNSAN OLAMAZ!
Hatipoğlu Ticaret´e ait Sezar isimli köpek, kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından tüfekle yakın mesafeden vuruldu.
YENİPAZARLI SAZ ÇALAN KADINLARIMIZ İLÇE SINIRLARINI AŞIYOR
YENİPAZARLI SAZ ÇALAN KADINLARIMIZ İLÇE SINIRLARINI AŞIYOR
Yenipazar Halk Eğitim Merkezi´nde saz çalmayı öğrenen kadınlarımız, İstanbul Bilecikliler Derneği´nin davetlisi olarak bir etkinliğe katılacaklar.
GENÇLERE FUTBOL SEVGİSİ AŞILIYOR
GENÇLERE FUTBOL SEVGİSİ AŞILIYOR
Yenipazar Belediyespor´un eski futbolcusu Cumhur Özcan, ilçedeki gençlere futbol sevgisini aşılıyor.
HACER SEZGİN İLE HALİT KARABULUT NİKAHLANDI
HACER SEZGİN İLE HALİT KARABULUT NİKAHLANDI
Aşağıçaylı Fahrettin Karabulut´un oğlu Halit Karabulut ile Erzurum´dan gelip Yenipazar´a yerleşen İbrahim Sezgin´in kızı Hacer Sezgin nikah yaptı.
DİKKATSİZLİK YENİPAZAR´I KARANLIKTA BIRAKTI
DİKKATSİZLİK YENİPAZAR´I KARANLIKTA BIRAKTI
Hiç bir yere haber vermeden, tedbir almadan kavak keserken elektrik tellerinin üzerine düşürünce Yenipazar karanlıkta kaldı.
YENİPAZAR BELEDİYESİ HAFTADA 2 GÜN AKŞAM OTOBÜSÜ KOYDU
YENİPAZAR BELEDİYESİ HAFTADA 2 GÜN AKŞAM OTOBÜSÜ KOYDU
Yenipazar Belediyesi tarafından her hafta Cuma ve Pazar Günleri saat: 17.30`da Yenipazar`dan Bilecik´e otobüs seferi konuldu.
YENİPAZAR DÜĞÜN TARİHLERİ
YENİPAZAR DÜĞÜN TARİHLERİ
Düğünlerinizin tarihlerini ve fotoğraflarını gönderin yayımlayalım.
MÜFTÜ NECMİ ÜNSAL MUDURNU´DA
MÜFTÜ NECMİ ÜNSAL MUDURNU´DA
Malatya Hekimhan´dan Bolu Mudurnu´ya...
GÖLPAZARI´NDA HAYVANLARA AYI SALDIRISI
GÖLPAZARI´NDA HAYVANLARA AYI SALDIRISI
Gölpazarı Seyfiler Köyü´nde arazide otlayan büyükbaş hayvanlara ayı saldırdı.
KARACİĞER DOSTU ENGİNAR YENİPAZAR´DA DA YETİŞİYOR
KARACİĞER DOSTU ENGİNAR YENİPAZAR´DA DA YETİŞİYOR
Sofralarımızdan asla eksik etmeyeceğimiz enginar, artık Yenipazar´da da yetiştirilmeye başlandı.
KAYACIK MESİRE ALANI TERTEMİZ OLDU
KAYACIK MESİRE ALANI TERTEMİZ OLDU
Kayacık Mesire Alanı, Yenipazar Belediyesi tarafından mangal yerlerine varana dek temizlendi, otları biçildi.
10 milyon kişi bu videoyu izlerse ´Yaşam Köyü´ kurulacak
10 milyon kişi bu videoyu izlerse ´Yaşam Köyü´ kurulacak
İstanbul Zihinsel Engelliler İçin Eğitim ve Dayanışma Vakfı (İZEV) farklı bireylerin sesini sanatla duyurmak adına ´Hayvanlar ve Biz´ projesini hayata geçirdi. Pink Floyd´un solisti Roger Waters´ın desteğiyle ´Another Brick in The Wall´ şarkısına 30 farklı bireyle klip çeken İZEV, klibin internette 10 milyon kişi tarafından tıklanmasını hedefliyor.
KİLOSU EN AZ 300 LİRAYA SATILAN KUZU GÖBEĞİ MANTARI YENİPAZAR DAĞLARINDA DA YETİŞİYOR
KİLOSU EN AZ 300 LİRAYA SATILAN KUZU GÖBEĞİ MANTARI YENİPAZAR DAĞLARINDA DA YETİŞİYOR
Kuzugöbeği, yenilebilen bir mantar türüdür. Genelde ormanlarda tek tek veya küçük gruplar halinde bulunur. Yenipazar´ın dağlarında da yetişiyor.
CENNETİN SELİM KÖYÜ ŞUBESİ
CENNETİN SELİM KÖYÜ ŞUBESİ
Yenipazar´a bağlı Selim Köyü´nde Mustafa Ceyhan´a ait evin bahçesi cennetten bir köşe sanki.
DAĞLARIMIZ BADEM VE CEVİZLE DOLACAK
DAĞLARIMIZ BADEM VE CEVİZLE DOLACAK
Yenipazar dağlarına gelir getirici türde badem ve ceviz fidanları dikildi.
KAYBOLAN KÖPEKLERİNİ GÜNLERDİR ARIYOR
KAYBOLAN KÖPEKLERİNİ GÜNLERDİR ARIYOR
Yenipazar´a yaban domuzu avı için gelen bir avcı, kaybolan Kopay cinci 2 av köpeğini 5 gündür arıyor.
KAÇAK SU KULLANANLARA GÖZ AÇTIRILMAYACAK
KAÇAK SU KULLANANLARA GÖZ AÇTIRILMAYACAK
Yenipazar Belediyesi şehir içme suyu şebekesinde kullanılan içme ve kullanma suyunda olabilecek usulsüzlüklere karşı denetim ve kontrollerini yapıyor.
10 YILDIR KAHVECİLİK YAPIYOR
10 YILDIR KAHVECİLİK YAPIYOR
Yenipazar ilçemizde ailesine destek için kahvehane işletmeciliği yapan ve çevre sakinlerinin "çaycı yenge" dediği 53 yaşındaki Alime Uysal, çay demleyip servis yapıyor.
SHOW TV´DEKİ GELİN EVİ´NDE BİR YENİPAZARLI GELİN YARIŞIYOR.
SHOW TV´DEKİ GELİN EVİ´NDE BİR YENİPAZARLI GELİN YARIŞIYOR.
Show Tv.´de yayımlanan "Gelin Evi" isimli yarışmanın bu haftaki konuğu bir Yenipazarlı gelini...
DOLAR
5.2601
EURO
5.9335
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bilecik için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:28 08:13 13:12 15:35 17:53 19:25
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başkasını düzeltmeniz için, önce kendinizi düzeltiniz!

HZ.ÖMER (R.A)
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ