BELKESELİ YAŞAR ÇALIŞKAN SİNOP'TA VEFAT ETTİ

ZEKİ GÜVEN GÖZ YAŞLARIYLA UĞURLANDI

ZEKİ GÜVEN SONSUZLUĞA GÖÇTÜ

NİHAT GÜNDÜZ'Ü KAYBETTİK

HATİCE GÜRSEL TOPRAĞA VERİLDİ

HATİCE GÜRSEL VEFAT ETTİ

ŞADİYE ÖZCAN VEFAT ETTİ

KÖSÜRELİ MUSTAFA KORKMAZ VEFAT ETTİ

YUKARIÇAYLI KÖYÜ'NDEN İBRAHİM YAYLA VEFAT ETTİ

DANIŞMENTLİ NAİLE UYSAL VEFAT ETTİYENİPAZAR GÖLETİNE 10 BİN SAZAN BALIĞI BIRAKILDI

Bilecik Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Yenipazar Göleti´ne 10 bin adet sazan balığı yavrusu bırakıldı.

?Tarım ve Orman Bakanlığı faaliyeti olarak, su ürünleri kaynaklarımızın ve su ürünlerinin sürdürülebilir kullanılması ve gelecek nesillere miras olarak bırakılmasının sağlanabilmesi, deniz ve iç sularımızdaki su ürünleri stoklarının takviyesi amacıyla "Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi" yürütülmektedir.

/resimler/2019-7/13/0803402012980.jpg

Bu çerçevede İlimizin ekonomik ve tabii türleri arasında yer alan, vatandaşımız için kaliteli bir protein, balıkçımız için önemli bir beslenme kaynağı olan ve sportif amaçlı balıkçıların gözdesi olan balıklardan bugün itibariyle; 10 göletimize 64.000 adet sazan balığı yavrusu bırakıldı.

11 Temmuz 2019 tarihinde İlimiz Merkez İlçesi Pelitözü Göleti´nde yapılan balıklandırma etkinliği; Bilecik İl Tarım ve Orman Müdürü Necmettin YOLDAŞ, Hayvan Sağlığı, Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdür V. Emrah CELASİN ve İl Müdürlüğümüz personellerinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir.

Bu etkinlikle birlikte İlimiz Merkez İlçesi Pelitözü göletine 2.000 adet, Selöz göletine 1.000 adet, Kurtköy göletine 15.000 adet, Gölpazarı İlçesi Akçay göletine 1.000 adet, Osmaneli İlçesi Çerkeşli göletine 30.000 adet, Pazaryeri İlçesi Esemen göletine 1.000 adet, Sarnıç göletine 1.000 adet, Söğüt İlçesi Borçak göletine 2.000 adet, Zeyve göletine 1.000 adet ve Yenipazar İlçesi Yenipazar göletine 10.000 adet olmak üzere toplamda 64.000 adet sazan balığı yavrusu eşzamanlı olarak  bırakılmıştır.

Böylece "Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi" kapsamında son 5 yılda 18 göletimize 220.500 adet Sazan balığı yavrusu bırakılmış oldu.

Balıkçılığımızın sürdürülebilir olması kurallara bağlı avcılık ile mümkündür. Tüm balık türleri stoklarının gelecek nesillere aktarılabilmesi için av aracı, balık boyu, av zamanı ve yer yasaklarına uyulması ve en az bir kez üremelerine imkân tanınması sürdürülebilir balıkçılık yönetimi açısından büyük önem arz etmektedir.

Balık popülasyonunun devamının sağlanmasında amatör balıkçıların zaman yasağı döneminde avcılıktan kaçınmaları ve amatör avcılık kurallarına uymaları büyük önem taşımaktadır. Ayrıca günlük limit ve adet miktarlarına dikkat etmeyen amatör balıkçılarımıza idari para cezası uygulandığı bilinmelidir.