UNUTULMAYANLAR / ARİFA (1915-1999)
Tarih: 18.7.2018 16:34:36 / 1664okunma / 3yorum
ZEKİ GÜVEN


                        UNUTULMAYANLAR / ARİFA ( ARİF ESEN 1915-1999)

         Arifa, Nasuhlar köyünden. Anasından babasından pek mal mülk kalmamış yoksul ve yalnız bir adam. Uzun boylu, zayıf. Kendi çapında çiftçilik yapıp hayata tutunmaya çalışan biri. En önemli özelliklerinden biri de düşüncelerini karşısındaki kişiye sakınmadan  ve  dolaysız olarak ifade etmesi. Karşısındaki kişi  arkalı bir muhtar - aza, ulema bir imam -  öğretmen,  çok yetkili bir amir - memur  ... hatta başbakan, reisicumhur  olsa farketmez. Arifa´dan nasibini alır. Böyle  korkusuz ve net bir adam.

        Bu yazımda da Arifa ile ilgili yöremizde  anlatılan birçok olaydan Nasuhlar muhtarı Mehmet Keskin´den duyduğum ikisini öyküleştirdim. 

                        KUYUYA KAÇAN  KOVA

        Ellili altmışlı yıllar... Arifa ve Nasuhlar´dan iki arkadaşı amelelik yapmak için gurbete çıkarlar. Pamukova taraflarına gelirler. Bağlarda bahçelerde çalıştıktan sonra bağ evi yapmak isteyen bir adamla bin tane kerpiç kesmek için anlaşırlar.

         Kerpiç yapmak için gereken toprak, saman su herşey hazırdır. Su tarlaya dar bir arktan kol kalınlığında gelmektedir. Su kesilirse de tarladaki kuyunun suyu hem içme suyu hem de kerpiç kesmek için kullanılacaktır.

        Adam (ağa)kerpiçleri nereye dökeceklerini ayrıntılı bir şekilde anlatır. Son olarak da kuyunun başına gelir . Orada bakırla  suyu nasıl çıkaracaklarını , bakırı çekerken çok dikkatli olmalarını , bakırın çok pahalı olduğunu , kuyuya kaçırmamalarını sıkı sıkı tembihledikten sonra : " Size kolaylı gelsin ." deyip çeker gider.

         Arifa ve arkadaşları kerpiç başına anlaştıkları için işe hızla girişirler. Toprağı saman ve suyla karıp kalıplara koyup ağanın söylediği alana kurumaları için dökerler. İş çok randımanlı gitmektedir. Toprak ,saman , su malzeme bol ve iş kaçıyor. Amele yevmiyelerini neredeyse üç katına çıkaracaklar bu gidişle. İş çok ağır olmasına karşın herkesin yüzü gülmektedir..

         Yalnız ikindiye doğru bir terslik olur. Su argının suyu kesilir. Kuyudan su çektikleri bakır kovayı da kuyuya kaçırırlar. Hepsinin tadı kaçar, canları sıkılır. Kovayı kuyunun dibinden çıkarmaları imkansız. Başka kova da yok !

           Kuyunun etrafına çökerler. Ne yapacağız ne edeceğiz derken ağa görünür tarlanın başında. Yanlarına gelir. İşçilerin çalışmadığını görünce doğru kuyunun başına gelir. Kuyuya bakar. İpin ucunda kova yoktur.

           Çok kızar. "Ben size demedim mi ? Sizi uyarmadım mı ? Dikkat edin demedim mi ? Ne salak, ne hayvan adamlarsınız ?" ... diye konuşur durur. Yani hakaretin bini bi para.

           Amelelerin başları önde ve boyunları büküktür. "Koskoca adamlarsınız bir kovanın hakkından gelemediniz. Bir de ameleyiz deyip uzana uzana ta buralara kadar gelmişsiniz. Hayvan herifler . " deyince Arifa dayanamaz ; bir ok gibi yerinden fırlar :

           " Ağa ağa! Bana bak... Bana Bilecik vilayetinin Gölpazarı kazasının Yenipazar nahiyesinin Nasuhlar köyünden Deli Arif derler. Ben adamın a..na gorum. Kafamın tasını attırma. Adabazarı´ndan bi gamyon kova alır getirir yıkarım aha bu kuyunun başına. Sen kime hakaret ediyorsun? " diye gürleyip ağanın üzerine yürüyünce ağa kuyruğunu kıstırdığı gibi soluğu evinde alır.

                           BUNA PARA DERLER

            Gene ellili altmışlı zor yıllar. Fakirlik  had safhada. Arifa,  en büyük hayalini gerçekleştirmiş ; zar zor iki düve yetiştirmiş. Düveleri inek yapıp memelerini sıkacak ; süt , yoğurt, peynir ihtiyacını giderecek.

             Bir yaz günü buzlacı düvelerini köyün içindeki çeşmeye suya götürürken köy meydanında bir kalabalık görmüş. Sakarı´dan ( Sakarya nehri boyundaki bize yakın Karaoğlan, Çayköy, Gümele ... yerleşim yerleri) üzümcüler gelmiş . Üzüm satıyorlar. Onlara takılmış biraz.

           He hoş derken Arifa´ dan bu iki düveyi istemiş Sakarılılar. Olurdu olmazdı. Üç aşağı beş yukarı derken sıkı bir pazarlıktan sonra Arifa sütten yoğurttan vazgeçip sütünün de yoğurdunun da deyip iyi bir paraya satmış düveleri. Parayı bağbozumundan sonra ödemek  üzere anlaşmışlar.

           Güz gelmiş, bağlar bozulmuş. Arifa Sakarı´ya gitmiş , düvelerin parasını almış. Bir kucak para. Paraları bir ekmek boğuna bağlamış. Elinde sallaya sallaya yürüyerek Yenipazar´a gelmiş. Yorgun argın fakat büyük bir gurur ve özgüvenle kendini bir kahvehaneye atmış .

           Kahvenin ortasındaki bir masaya oturmuş. Boğu masanın üzerine koymuş. Sandalyeye yaslanmış. Bacak bacak üstüne atmış. Biraz beklemiş. Ne selam veren var ne hoş geldin diyen. Sanki kahvedeki kimse onu görmüyor. Biraz daha beklemiş ...

           "Ya arkadaş nereden gelip nereye gidiyorsun?" diyen yok.

            İçi içini kemiriyormuş. "Hadi beni görmüyorsunuz ? Şu koskoca boğu da mı merak etmiyorsunuz? " demiş kendi kendine.

            Kahveciye yüksek sesle seslenmiş: "Kahveci efendi ! Demli bir çay." Kahveci çayı getirmiş. Şangır şungur karıştırıp içmiş çayını. Sağına soluna bakmış. Kahvedeki herkes kendi hallerinde. Masalardakiler birbirleriyle konuşmakta.

     "Hayrola Arifa." diyen yok.
      "Yav arkadaş o boğun içinde ne var.? " diyen de yok.
      "Ülen bi kişi de sormaz mı?" demiş. Çok bozulmuş.

      Nihayet bu ilgisizlik canına tak etmiş. Kahvede bir ara sessizlik olmuş. Birden ayağa fırlamış , boğu eline almış: " Ey ahali !  Bilin bakalım bu boğun içinde ne var? "  diye bağırmış. " Bilirseniz bütün kahveye benden çay..."

     Kahvedekiler:
     - Ekmek, peynir var,   

    - ...

    - Yemiş (  incir) var, 

        -...

      - Üzüm  var. 

      - ...

      - Ekmek ve keş  var. - Zerdali var. - Armut var.

     -...  

    - Allan Allah  başka ne olabilir ? Tütün mü ?                                                                                                                                                                                                                             

     " Hiç biriniz bilemediniz." demiş Arifa. Boğu masanın üzerinde çözmüş. Para demetlerini iki eliyle avuçlayıp yukarıya doğru kabartıp, atmış.

      " Buna para derler a.. na  godumun para..." 

      Yaşadığı dönemde yöremizin çok renkli bir simasıydı. Allah rahmet eylesin... Bu dünyada yaşayamadıklarını, göremediklerini  öbür dünyada yaşar görür inşallah.  Zeki Güven  

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (3 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Ergün Özmen
18.7.2018 18:13:38
Arifa´yı küçüklüğümden beri tanırım. Ben çocuk yaşımda ayakkabı boyacılığı ve tamirciliği yaptığım için, Arifa´nın kara lastiklerinin arkası yırtılınca bana getirir, ben de lastiğin yırtık yerini, eskiden otomobil lastiklerinin içinde şambrel (şamyel ya da şamrel) olurdu, o şambrelden uygun büyüklükte kesilmiş lastikle yama yapardım. Her defasında ayakkabıları ahırdan çıktığı için olsa gerek, kurumuş hayvan dışkısı sıvaşmış olurdu. Kızardım temizleyip de getir şunları diye. "Senin işin bu, boklu da gelir temiz de. İşini yap sen..." derdi. Ben bir zamanlar şimdiki süt kooperatifinde ön muhasebeci olarak çalışırdım. Kooperatifin kuruluşu çok eski ama yeni faaliyete geçtiği için personel azlığından sütlerin denetimine ben çıkar, sütün yağ ve su oranlarını ölçerdim. Nasuhlar Köyü´ne gittiğimizde, süt satacak genelde köylü kadınlar caminin yakınındaki çeşme başında bizi bekliyor olurlardı. Herkesin gözü önünde sütün kaymağının alınıp alınmadığını ve su katıp katılmadığının testini yapıyor, olumsuzları uyarıyor ya da geri yolluyordum. Herkesin sütü tartıldı tek Arif´anın sütü kaldı. Bekle ki gelmez Arifa. Eşi Naciye´nin kalın camlı gözlükleri de işe yaramaz olunca sütleri Arifa teslim ediyor. Sütleri kontrol ettik, tartıldı. Her sabah gelen litreyi kadınlar az buçuk bildiği için, kadının birisi Arifa´ya taş atmak için: "Arifa, bu sabah sütün çok gedi her günkünden..." deyince, Arifa gelen taşa tepki midir bilinmez aynen şunu söyledi: "Bana bak garı, ineğe yemi basacan, ..mını da sıkacan, sağacan sütü!" dedi, hiç lafını çekinmeden herkesin ortasında. Benim de anılarım böyle Arifa ile ilgili. Toprağı bol olsun. Işıklar içinde yatsın.
Ridvan Yesiltepe
1.8.2018 01:33:49
Ergün hatirladigina göre benim de hatirlamam gerekir, fakat Arifa ismi ban hic bir sey hatirlatmiyor, bu degerli hemserimizin bir fotografini koyunda hepimiz olayin parcasi olalim.
Ergün Özmen
3.8.2018 10:46:32
Sevgili Rıdvan, ben Arifa´yı ayakkabı tamirciliği yaptığım yıllardan anımsıyorum. Haftada bir gün çarşambaları pazara geliyordur. Yazın zaten dışarıda, gurbette ekmek parası kazanmak için çalışmaya gittiğinden denk gelip görememiş olabilirsin. Arifa´nın kimsesi yoktu sanıyorum. Yıllar önce bir oğlu varmış da ölmüş sanırım, ayrıntısını bilmiyorum.Fotoğrafını isteyeceğimiz bir yakını yok anlayacağın. Tesadüfen düğünlerde, hıdırellez hayırlarında çekilen fotoğrafı varsa ne ala... Yorumlarımızı okuyup da elinde Arifa´nın resmi olan biri olup ulaştırırsa bize, hemen yayımlarız.
Yazarın Diğer Yazıları
ÇOCUKLUĞUMUZDAN KALANLAR (16 Ocak 2019 - Çarşamba)
YAĞCI EMİN UYSAL (23 Kasım 2018 - Cuma)
HACI İBRAHİM YAYLA (12 Ekim 2018 - Cuma)
UNUTULMAYANLAR / KRAL SEBAHATTİN HAZIRCI (06 Ekim 2018 - Cumartesi)
UNUTULMAYANLAR / HATIŞA YAŞAR VAROL (20 Ağustos 2018 - Pazartesi)
YENİPAZARCA ( MANAVCA ) SÖZLÜK (12 Mayıs 2018 - Cumartesi)
YENİPAZARCA DEYİMLER (01 Mayıs 2018 - Salı)
KES ULEN ( ANI ) (27 Nisan 2018 - Cuma)
ARKADAŞIM ERGÜN ÖZMEN (08 Ocak 2018 - Pazartesi)
YENİ YILDA DÜŞÜNCELER (TÜRKİYEM) (01 Ocak 2018 - Pazartesi)
ÖĞRETMEN ANDI (24 Kasım 2017 - Cuma)
10 KASIM (10 Kasım 2017 - Cuma)
ESKİ PARAYİRLER (PANAYIRLAR) (26 Ağustos 2017 - Cumartesi)
YA SİZ NE YAPARDINIZ? (13 Ağustos 2017 - Pazar)
HARMANIN HATIRLATTIKLARI (30 Temmuz 2017 - Pazar)
ESKİ BAYRAMLARIMIZ (25 Haziran 2017 - Pazar)
ANNELER GÜNÜ DEYİNCE (14 Mayıs 2017 - Pazar)
ULUSAL BAYRAMLARIMIZ ( ANI ) (23 Nisan 2017 - Pazar)
YENİPAZARLI OLMAK (19 Mart 2017 - Pazar)
ORTAOKUL (ANI) (02 Mart 2017 - Perşembe)
YAŞAR CAMBAZ (ANI) (27 Şubat 2017 - Pazartesi)
ABASININ KÖYÜ (24 Şubat 2017 - Cuma)
İÇSEYDİ - GELSEYDİ AMK (19 Şubat 2017 - Pazar)
ESKİ KIŞLAR ( ANI) (07 Şubat 2017 - Salı)
İLKOKUL (ANI) (03 Şubat 2017 - Cuma)
YENİPAZAR´DA FUTBOL (ANI) (13 Ocak 2017 - Cuma)
BU TOPRAKLARIN EVLADI (ŞİİR) (10 Ocak 2017 - Salı)
İÇMEYİN ŞU B.KU (06 Ocak 2017 - Cuma)
YUSUF´UN DEDE DOSTU (ANI) (05 Ocak 2017 - Perşembe)
FOTOĞRAFLAR - TAHIL PAZARI (ANI) (03 Ocak 2017 - Salı)
Sayfa:
DOLAR
5.2601
EURO
5.9335
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bilecik için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:28 08:13 13:12 15:35 17:53 19:25
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Bal her ağıza tatlılık verir

Mevlana
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ