ORTAOKUL (ANI)
Tarih: 2.3.2017 19:35:26 / 2924okunma / 3yorum
ZEKİ GÜVEN

 

                    ORTAOKUL  1970-1973 (İLK YILLAR- İLK MEZUNLAR)

/resimler/2017-2/12/2358344042839.jpg

 

Yenipazar Ortaokulu 1970-1971 Eğitim ve Öğretim Yılı´nda   açılmıştır. 

Bu ağaçlar ilk yıllarda bu okulda okumuş öğrenciler ve  görev yapmış öğretmenler tarafından dikilmiştir.

/resimler/2017-2/12/0208565943568.jpg

               Yenipazar Ortaokulu´nun İlk Öğrencileri 1970 -1971 

1- Osman EVKAYA, 2- Asım ŞEN, 3- Halis ÜNAL, 4- Durali ÖZKAN, 5- Sermet GÜRSEL, 6- Sezai GÜVEN, 7-Ramis AKKAYA, 8- Naim UYSAL, 9- Zekeriya OKAY, 10- Mustafa YILDIRIM, 11- Rahmi Ünal, 12- Ali YANIK, 13- Burhan Güven, 14- (Öğretmen Salih D. Bingül), 15- (Öğretmen Köksal Albayrak), 16-Bayram KARA, 17-Sevim ÖZDEMİR, 18-Şeref TUNA, 19- Fadime BAYRAKÇI, 20- Muzaffer Kamacı, 21- Günnur Kullepçi, 22- Nuran Arıkan, 23- Emine Kullepçi, 24- Gülseren Demirhan, 25- Hediye Güven, 26- Osman Bayrak, 27-Hüseyin UYAR, 28- Mehmet GÜNDÜZ, 29- Mehmet ERSAL, 30- Erdoğan ÖZMEN, 31-Niyazi KAYACIK, 32- Hüseyin Akkaya, 33- Mehmet Emin YILDIRIM, 34- Hamza SARIKAYA, 35- Lütfi KARA, 36-Davut YÜKSEL, 37-Hüsnü DÖNMEZ, 38- İbrahim KARADUMAN, 39-Necdet ŞAHİN, 40-Ekrem ÖZGÜVEN, 41- Kazım YILMAZ, 42-Hasan BAYRAKÇI , 43- Sezai ŞAHİN, 44- Zeki GÜVEN, 45- Ahmet KAHRAMAN,46- Mehmet AŞIR, 47- Necri KELEŞ, 48-Adem TOPÇU, 49-Naci YILMAZ, 50- Bayram Mustafa TURAN ,51- Osman ŞİMŞİR, 52- Engin ARIKAN  

              Öğrencilerin köylere göre dağılımı:

Yukarıçaylı:5, Nasuhlar:4, Dereköy:3, Selim:3, Batıbelenören:2, Katran:2, Doğubelenören:1, Ahlar:1, Danişment:1, Caferler: 1+2 , Pelitçik:1

              O zamanlar Yenipazar nahiyelik. Nahiye müdürü Necdet Ergün. Yenipazar´ın ileri gelenleri 1968´de "Yenipazar Bucağı Ortaokulu Yaptırma ve Koruma Derneği" adında bir dernek kurarlar.

/resimler/2017-2/27/0033276879835.jpg

           Mustafa Özen (dernek başkanı), Tongur Mehmet Özgüven, İsmail Değirmenci, Ali Öndersev, Muzaffer Turan, Hüseyin Karaduman, Yaşar Güven ... Ortaokul yaptırmaya karar verirler. Bağışlarla, aidatlarla ve imece usulü çalışmayla bu ortaokul yapılır. Emekli Öğretmen Halil Değirmenci derneğin köylere para toplamaya giderken ormancıları da yanlarında götürdüklerini hatırlıyor. (Köylüler ormancılardan korkusuna yardımda bulunsun diye.) Şu yoksulluğa, çaresizliğe bakın ...

              Yeri gelmişken buna önderlik edenleri, bağışta bulunanları  saygıyla; vefat edenleri rahmetle analım. Haklarını helal etsinler.

              Yıl 1970. Okuma çağımız geçmeden yakaladı bizi bu okul. Eğer birkaç sene daha geçseydi  fotoğraftaki çocukların  tümü bu fırsatı kaçırmış olacaklardı. Bu okulun bir önemi de bizim üst okullara gitmemizi sağlamasıydı.

                                                                  •••

             Bu okuldan önce (1970´ten önce) bizim nahiyede  çok az sayıda büyüğümüz Gölpazarı´na ve diğer şehirlere ortaokula, sonrasında da  üst okullara gidebilmiş.  Bunların büyük bir kısmı  ortaokuldan sonra okuyamamıştır. Bir kısmı liseyi bitirebilmiştir. Üniversite mezunu sayımız çok azdır.

             Yenipazar´dan ilkokuldan sonra öğrenimine devam edenler: Abdullah Çelik, Bayram Yılmaz (Öğr.Görevlisi),  Mustafa Arıkan, Mehmet Eker, İsmail Ünal, Mehmet Ünal, Halil Değirmenci (Öğrt.), İbrahim Başaran, Baykal Özcan, Şaban Yıldırım, Ramazan Yıldırım, Seyfi Aydın (Öğrt.), Ali Terzi (Öğrt.),Mustafa Varol ( Öğrt.), Çolaklar´ın  İsmet Turan, darbukacı Ali Dülger. Daha eskilerden  İzzetler´in Mehmet Aydın, Sami Turan (Öğrt.), Yahya Başaran, Mustafa Uluğ (Öğrt.)...

             Selim´den Hüseyin Ceyhan, Sezai Bayram, Ali Şahin, Sefahi Duman, Kemal Özcan, Mustafa Ceyhan... Katran Ali Güven (Öğrt.), Aziz Güven (Öğrt.)...  Ahlar´dan Aziz Tutkan(Komiser), Veli Ünal (İnş.Müh.), Nedim Ünal...  Nardın Mustafa Karabulut( Öğrt)... Belkese Tahir İşbilen, Sezai Çam... Belenören Necati Güven ...

             Karahasanlardan Osman Efendi, Fahri Ünsar (Akademi mezunu bankacı (1960´lar), Muhlis Ünsar(Ziraat Müh.1960´lar), Arif Ünsar (Başçavuş), Halis Ünsar (Polis), Saffet Öztürk ( Öğrt.), Emin Bağ, Rasık Öztürk(Komiser), Necmi Bağ (Öğrt.) Nurettin Kurt (Öğrt.), Osman Sarıkaya... Yumaklıdan Remzi Kılıçarslan (Öğrt.) ve Mehmet Ali ... (Öğrt.)isminde öğretmenlerimiz, Satılmış isminde komutanımız... Caferler köyünde ise benim ilkokul öğretmenim Satılmış Şahin kardeşi Necmettin Şahin...

             Nasuhlar Emin Çelik, Danişment´ten  Hasan Güven, Mehmet Güven, Ormancı Mehmet Uysal, Durali Cengiz, Yakup Keskin (Öğrt.), Mehmet Kaplan (Öğrt.), Nuri Arslan ... ortaokulu ve üst okulları okuma imkanı bulan büyüklerimiz. 

            Bunlara ilave olarak Kuşça köyünden babamın yakın arkadaşı Durali Uysal, üç oğlunu ( Kamil, Yüksel, Nazmi ) üniversitede mühendislik okutmuş bir büyüğümüzdür. Benim bildiğim Kamil ve Yüksel Uysal kardeşler bizim coğrafyanın 1970 lerdeki ilk üniversite mezunu gençleri ve mühendisleridir. Nazmi bizim dönem öğrencisi. Bu köyde Arif Uyar, Halil Usta, Mehmet Dönmez TC. dönemi öğretmenleri; Molla Ömer Efendi, Ali Efendi Osmanlı döneminde  öğrenim görmüş kişilerdir.

            Bu durumda bizim nahiyede Karahasanlar köyü 1960 larda ilk üniversite mezunu  yetiştiren köy olarak dikkat çeker.

           Karahasanlar ve Kuşça köyünü eğitime verdiği önemden dolayı kutlayalım. 

            Çocukluğumda tanıdığım babamın bir iki kere yemeğe getirip misafir ettiği Aşağıboğazlı Hafız Akif amca çok birikimli bir kişiydi. Ya iyi bir eğitim görmüştü ya da çocukluğu, gençliği  kültürlü bir ortamda  geçmişti.

           1970´ten  1923 Türkiye Cumhuriyeti´nin  ilanına kadar geriye gidersek bu süre içinde ortaokula devam eden öğrenci yetmiş, seksen çocuğu geçmez.  Bu öğrencilerin kaçı liseye gidebildi o da belirsiz. Yarısı gitse kırk civarıdır. Lise mezunları içinden de üniversite okuyan yukarıda görüldüğü gibi dört beş kişi.

            İsmini unuttuğum, soruşturmalarım - araştırmalarım sonucu ismini atladığımız  büyüklerimden çok çok özür dilerim. Konu dışına çıktığım için de... Yukarıda ismi geçmeyen 1970 öncesi üst okullarda okuyan büyüklerimiz yorumlara ilave edilirse güzel bir ilçe arşivimiz oluşur.

                                                     •••

           1970 yılında okulun açılması için belli bir öğrenci sayısına ulaşılması gerekiyor. O yüzden ortaokulu okuma çağındaki bütün kız ve erkek öğrencileri okula yazdırırlar. Okul açıldıktan yarım dönem , bir dönem sonra maddi sebeplerden, kız çocuğu okuyup da  ne olacak denmesi ve  arkadaşlarımızın karnelerine zayıf getirmeleri ... yüzünden  birçok arkadaşımız okula devam edememiştir. Elli öğrenciyle başlayan ortaokul maratonu aşağıda resimde görülen öğrencilerle devam edebilmiştir. 

/resimler/2017-2/22/0043050588213.jpg

             Elli kişi ile başladığımız ortaokul maratonu yirmi dokuz kişiye düşmüş. Bu öğrencilerden Kadir Cantürk, Mehmet Akkaya, Mehmet Saraç, Fedai Ay´ın  ikinci sınıfta katıldıklarını düşünürsek yirmibeş kişi. Demek ki %50 miz öğrenim yaşamının dışına itilmiş. Bu yirmi beş kişiden sınıf tekrarı eden iki üç kişiyi geçmez. Diğerleri okulu bırakmıştır. Çok yazık. Bu mezun arkadaşlarımızın da yarısı ekonomik nedenlerden dolayı lise öğrenimine devam edememiştir.

            Bu ilk mezunlardan yüksek öğrenim gören öğrenci sayısı dört öğretmen, bir yeminli mali müşavir, bir  profesör olmak üzere altıdır. Meslek sahibi lise mezunu arkadaşlarımızdan birkaçının  daha sonra ön lisans,  lisans eğitimi yaptıklarını biliyorum. İlk sene mezunlarının (25)  6´sı yüksek okul mezunu olduklarını düşünürsek bu 100 öğrencide 24 öğrenci yapar.  

            Birinci fotoğrafta 14 no ile gösterilen öğretmenimiz Salih D Bingül çok genç ve çok sıra dışı bir kişiydi. Hayata çoğu insandan  başka bir açıdan bakardı. İlk günler okulun tek öğretmeni idi. İlkokul öğretmenimiz Satılmış Şahin tanıştırmıştı bizi. Birlikte sınıfa girmişlerdi. Öğretmenimizin adını söylemişti. Yazın defterinize. Bakalım kim doğru yazacak."

             Kimse doğrusunu yazamadı. Salih D Bingül. Tahtaya kendisi yazmıştı sanırım.

             İnternette Konyalı bir öğrencisinin öğretmenimizle ilgili bir hatırasında  bu  " D" nin öyküsüne rastladım: Baba Salih Bingül dört oğluna da Salih adını koymuş. Sırasıyla çocuklara A,B,C,D harflerini vermiş. 

             Okulda müdür, öğretmen, katip, hademe hepsi Salih D öğretmen. Bazen ders, bazen güncel yaşam bir iki saatte bir teneffüs. Bir bakarsın akşam olmuş, hava kararmış. Sınıftaki lüx lambası yakılır, branşının dışındaki derslerden coğrafyadan tarihten önemli cümlelerin altını renkli kalemle çizdirirdi.  Türkçe dersinde ise Arapça, Farsça sözcüklerin altını çizdirip çıkmalarla Türkçe karşılıklarını yazdırırdı.

             Bir iki ay sonra ilkokuldan Satılmış öğretmen Fen ve Tabiat Bilgisi, Ziraatçı Arefe Arslanhan Tarım, Seyfi Aydın Beden Eğitimi, Müzik ; Birsen Aydın  Ticaret derslerine girmeye başladılar.   

             Ortaokuldaki ilk sınavımızı Fen ve Tabiat Bilgisi dersinden olduk. O ilk sınavda iyi öğrenciler aşağı yukarı belli olmuştu. O sınavda  Ahmet Kahraman´ın iyi bir not aldığını hatırlıyorum. Nasuhlardan gelen bu çocuk dikkatimizi çekmişti.

            Daha sonraki yıllarda Köksal Albayrak, Rahmi Bilgin ve Çoskun Demirel´in  gelmesiyle kadrolu öğretmen sayımız beşe  ulaşmıştı. Köksal öğretmen müdür idi. Salih Bingül´ün Bilecik´e atanmasından sonra Türkçe derslerimize o geliyordu.

            Onun zamanında şimdiki Tarım Kredi Kooperatifi´nin deposunda sene sonu müsameresinde Cahit Atay´ın Pusuda adlı oyununu sergilemiştik. Oyunda Yılanoğlu´nu Mehmet Akkaya, Bostancı Dursun´u Sezai Güven oynamıştı. Rahmi Bilgin müsamerenin sunucusuydu. Evet - Hayır yarışması yapmış onlarca kişi kaybetmiş;  Meteoroloji Muzaffer Turan inat edip evet-hayır sözcüklerini kullanmayarak yarışmayı kazanmıştı.

            Okula yardım amacıyla bir çalar saat kurulmuştu. Ödül saat çalmadan önce en son bağışı yapan kişiye verilecekti  Çok para toplanmıştı. Saat çaldı. O gün en çok bağış yapan kişi kazanmıştı. (Kim olduğunu hatırlayan lütfen yorumlara yazsın.) Rahmi hoca ödülü güçlükle sahnenin ortasına getirdi. Büyük bir koliydi bu. Koli açıldı, açıldı, açıldı. İçinden  küçük, bez bir Türk bayrağı çıkmasın mı ?.. Ortalık alkıştan yıkıldı.

            Üçüncü sınıfta  Hababam Sınıfın´ı oynamak için çalıştık; fakat izin alınamadığı için iptal edildi. 

            Bu derste unutamadığım bir olay ise Köksal öğretmenin herkesin bir roman  okumasını şart koşmasıydı. Yazar  adlarını, eserlerini ilk o zaman duymuştuk. Elindeki listeden kitap adını okumuş, biz de beğendiğimiz kitap adını seçmiştik. Kitaplar posta ile bir yayınevinden ödemeli istenmişti. Kitaplar okundu özetleri çıkarıldı. O zamanlar kaynak kitap, kütüphane yoktu. Ekremlerin  (Tongur) evinde Hayat Ansiklopedisi vardı. Tek başvuru kitabımız oydu.   

          Rahmi Bilgin, çok temiz ve titiz bir adamdı. Üstüne toz kondurmazdı. Derste giydiği beyaz önlüğü vardı. Çamurlu okul yolunda taştan taşa sekerek yürürdü. Mükemmel bir matematikçiydi bana göre. Modern matematiği belki de birçok okuldan önce biz öğrenmeye başlamıştık. Çünkü ben sıradan bir ortaokul öğrencisi  olmama karşın Gölpazarı´nda lisede okurken matematikte sıkıntı çekmedim. Aynı Rahmi Hoca gibi problemin sonucunun altını iki kalın çizgiyle çizer yerime otururdum. Bu davranışım dikkat çekerdi. Bize iki tane çok eğlenceli matematik kitabı aldırmıştı. Biri zeka problemleri ile ilgili iki kırmızı küçük kitap.

           Çoşkun Demirel İngilizce ve sosyal bilgiler derslerimize girerdi. Çok efendi bir öğretmendi.

           Sınıfımızda 58 ´li, 57´Li, 56´lı öğrenciler vardı. O yüzden biz  59´lular biraz ezildik gibi. Olayları kavrama, problem çözme, konu anlatımlarında hep iki üç adım geride kaldık. Üstelik çok zeki öğrenciler vardı. Pelitçik köyünden Kazım Yılmaz (Şimdi baş hesap uzmanı. Birçok kitabı var.)  üstün zekalı idi. Pelitçik gibi bir köyde okumasına rağmen temel öğrenme becerilerine sahip, birikimli bir öğrenciydi. Bir Türkçe dersinde bizim o zamana kadar  ilk defa duyduğumuz  bir sözcüğünün anlamını  sadece o bilmişti. Matematik dersinde onunla birlikte Sezai Güven, Hediye Güven, İbrahim Karaduman, Ali Yanık öne çıkan öğrencilerdi. Anlatım derslerinde Ahmet Kahraman konuları noktasına virgülüne kadar anlatırdı. Çok disiplinli çalışırdı. Şimdi Afyon Kocatepe Üniversitesi´nde profesör. Tarih dersinde Zekeriya Okay, Mehmet Akkaya, Burhan Güven...  Hüsnü Dönmez çok güzel, okunaklı bir yazıya sahipti. Katran köyünden Mustafa Yıldırım´ın  başarılı bir öğrenci olmasına rağmen ortaokulu niçin bıraktığını anlamış değilim .

          Öğretmen Seyfi Aydın  okuyup mutlaka bir baltaya sap olmamızı isterdi. Sigara içen arkadaşlarımız olduğunu biliyordu. Sigaranın hem sağlığa hem de cebe zarar verdiğini anlatırdı." Yirmi yirmi beş sene  sigaraya verdiğin  parayla sıfır bir traktör alabilirsiniz." derdi.  Konuşmasını şu sözlerle bitirirdi: "Paşa gönlünüz bilir, aslanım. Benden söylemesi." Ben onu çok severdim. Onun da beni sevdiğini bilirdim .

          Ortaokulda 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı´nı çok görkemli kutlardık. Bu bayram için Seyfi Aydın günlerce bizi çalıştırırdı. Bayramda kısa ve uzun mesafe, 4x4 bayrak koşuları; kasa - minder hareketleri, toplu hareketler, ikili-üçlü yer hareketleri...Sıra kule yapmaya gelirdi. Üç kat kule yapıldıktan sonra Belkeseli Mehmet Saraç bir çırpıda dördüncü kata çıkar ve Türk bayrağını göğsünden çıkarır sallardı. Bu hareketler halktan büyük alkış alırdı.

/resimler/2017-3/2/2112474383776.jpg

           Atatürk´ün Gençliğe Hitabı´nı Öğretmen Seyfi Aydın okuduktan sonra  Gençliğin Ata´ya  Cevabı´nı bütün okul gür bir sesle tekrarlardık.  Benim aklımdan çıkmayan  metin şuydu:

          "Türk gençliği olarak,  özgürlüğün, bağımsızlığın, egemenliğin, cumhuriyet ve devrimlerinin yılmaz bekçileriyiz. Her zaman, her yerde ve her durumda senin  ilkelerinden ayrılmayacağımıza, çağdaş uygarlığa geçmek için bütün zorlukları yeneceğimize namus ve şeref sözü verir; kendimizi büyük Türk ulusuna adarız."

          Bu okul, sürekli paylaştığım gibi Yenipazar tarihinde bir dönüm noktasıdır. Keşke uzun yıllar önce açılsaydı da birçok öğretmen, mühendis, doktor.. mezun etseydi.

          Bazen köylerimizde  yaşayan sıra dışı insanlarla konuşurken eğer  okuyabilselerdi  hangi meslek adamı olurlardı acaba diye düşünürdüm. İnanın çoğu gözüme  büyük bir edebiyatçı,  mühendis, meşhur bir avukat, kahraman bir general, büyük  bir siyasetçi, usta bir oyuncu ,  ... olarak görünürlerdi. Coğrafyamızın insani değerler bakımından  üst düzeyde olduğunu düşünerek bu okuyamayan efsane büyüklerimizin ( abilerimizin, ablalarımızın, teyzelerimizin, amcalarımızın ...) okuyup vatanımıza hizmet edememelerine, köyden dışarı çıkamamalarına hep üzüldüm. 

           Biz  bu bakımdan şanslıydık. Bu ortaokulu yapan, yaptıran, vesile olanlar sayesinde okuma çağımızı ıskalamadık. Küçük büyük memuriyetlere kavuşarak memleketimize hizmet etme imkanı bulduk. Hayata tutunduk. Sebep olanları bir kere daha saygıyla, rahmetle anıyorum.  Zeki Güven Pendik, 12.02.2017

          Bakın şimdi ne aklıma geldi: Bu ortaokulu yapan, yaptıran, bağışta bulunan, vesile olan kişilerle helalleşmek için bu okuldan mezun olanlar bir köyün ya da Yenipazar Belediyesi´nin hıdrellez hayırına katkıda bulunarak onların hatıralarına mevlit okutabiliriz. Mezunlar ne dersiniz? Bu vesile ile biribirimizle görüşmüş de  oluruz.

Anahtar Kelimeler: ORTAOKUL
Okuyucu Yorumları (3 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yaşar ünsal
3.3.2017 22:33:57
karahasanlar köyünden osman efendi osmanlı döneminde sanırım medrese mezunu gölpazarı da uzun zaman müftülük yapmış
ERGÜN ÖZMEN
4.3.2017 13:57:53
Zeki hocam, fikri beğendim. TUZU BENDEN OLSUN!.. :)
Ahmet Kahraman
22.3.2017 00:49:37
Zekicigim masallahin var. Iyi hatirlamissin olaylari. Bende bircogunu hatirliyorum. Mevlut teklifine ben de varım. Siz organize ederseniz bende payima dusen neyse yaparim.Yalnız 19-21 Mayıs 2017 tarihleri arasında Mezun olduğum Lise mezunlarının mezunlar toplantısına katılacağım için o tarihler dışında olursa gelebilirim. Selam ve sevgilerimle.
Yazarın Diğer Yazıları
ÇOCUKLUĞUMUZDAN KALANLAR (16 Ocak 2019 - Çarşamba)
YAĞCI EMİN UYSAL (23 Kasım 2018 - Cuma)
HACI İBRAHİM YAYLA (12 Ekim 2018 - Cuma)
UNUTULMAYANLAR / KRAL SEBAHATTİN HAZIRCI (06 Ekim 2018 - Cumartesi)
UNUTULMAYANLAR / HATIŞA YAŞAR VAROL (20 Ağustos 2018 - Pazartesi)
UNUTULMAYANLAR / ARİFA (1915-1999) (18 Temmuz 2018 - Çarşamba)
YENİPAZARCA ( MANAVCA ) SÖZLÜK (12 Mayıs 2018 - Cumartesi)
YENİPAZARCA DEYİMLER (01 Mayıs 2018 - Salı)
KES ULEN ( ANI ) (27 Nisan 2018 - Cuma)
ARKADAŞIM ERGÜN ÖZMEN (08 Ocak 2018 - Pazartesi)
YENİ YILDA DÜŞÜNCELER (TÜRKİYEM) (01 Ocak 2018 - Pazartesi)
ÖĞRETMEN ANDI (24 Kasım 2017 - Cuma)
10 KASIM (10 Kasım 2017 - Cuma)
ESKİ PARAYİRLER (PANAYIRLAR) (26 Ağustos 2017 - Cumartesi)
YA SİZ NE YAPARDINIZ? (13 Ağustos 2017 - Pazar)
HARMANIN HATIRLATTIKLARI (30 Temmuz 2017 - Pazar)
ESKİ BAYRAMLARIMIZ (25 Haziran 2017 - Pazar)
ANNELER GÜNÜ DEYİNCE (14 Mayıs 2017 - Pazar)
ULUSAL BAYRAMLARIMIZ ( ANI ) (23 Nisan 2017 - Pazar)
YENİPAZARLI OLMAK (19 Mart 2017 - Pazar)
YAŞAR CAMBAZ (ANI) (27 Şubat 2017 - Pazartesi)
ABASININ KÖYÜ (24 Şubat 2017 - Cuma)
İÇSEYDİ - GELSEYDİ AMK (19 Şubat 2017 - Pazar)
ESKİ KIŞLAR ( ANI) (07 Şubat 2017 - Salı)
İLKOKUL (ANI) (03 Şubat 2017 - Cuma)
YENİPAZAR´DA FUTBOL (ANI) (13 Ocak 2017 - Cuma)
BU TOPRAKLARIN EVLADI (ŞİİR) (10 Ocak 2017 - Salı)
İÇMEYİN ŞU B.KU (06 Ocak 2017 - Cuma)
YUSUF´UN DEDE DOSTU (ANI) (05 Ocak 2017 - Perşembe)
FOTOĞRAFLAR - TAHIL PAZARI (ANI) (03 Ocak 2017 - Salı)
Sayfa:
DOLAR
5.2601
EURO
5.9335
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bilecik için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:28 08:13 13:12 15:35 17:53 19:25
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Kendine yapılmasını istemediğini sen de başkasına yapma.

Konfüçyus
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ